Postaci ważne dla Zespołu


lubomir-szopinski-portret

Lubomir Szopiński („Luboś”, „Mirek”)

urodził się 13 maja 1913 r. w Kościerzynie, w rodzinie kupieckiej o ziemiańskim rodowodzie, jako syn Aleksandra Szopińskiego i Katarzyny z domu Weber. Dzieciństwo i młodość spędził w Kościerzynie pobierając naukę w Szkole Powszechnej, a następnie w Państwowym Gimnazjum Klasycznym, gdzie oprócz pasji sportowej i zaangażowania w harcerstwie zaczęło dojrzewać jego zacięcie muzyczne. Nieprzeciętny talent Lubomira ujawnił się wcześnie. Już jako kilkulatek szybko opanował umiejętność czytania nut, aby w ślad za matką i starszymi braćmi móc grać na fortepianie. Jednak nie wystarczała mu gra tylko na tym instrumencie. W krótkim czasie opanował także podstawy gry na skrzypcach i wiolonczeli, która stała się jego ulubionym instrumentem.


 

Władysław Szulc

 

 

 Paweł Szefka (ps. Artur KosieckiToczków Ksawer)

pedagog, kaszubski folklorysta, pisarz, autor sztuk scenicznych i działacz społeczny

           Urodził się 21 lipca 1910 r. w Strzebielinie koło Wejherowa, w wielodzietnej rodzinie rolnika Jana Szefki i Joanny z domu Hunk. Już jako kilkunastoletni chłopiec tworzył wraz z braćmi Rodzinną Kapelę Szefka. Nauczył się wówczas gry na wielu instrumentach muzycznych. Grając w latach 1918 – 1936 na różnorodnych wiejskich festynach, weselach i innych rodzinnych świętach, obserwował lokalne zwyczaje, pieśni i tańce. Wzrastanie pośród kultury kaszubskiej, jej obyczajowości a szczególnie muzyki, ułatwiło mu później badanie i opisywanie kaszubskiego folkloru.

Stanisław Kroskowski

(ur. 23 IV 1939, zm. 16 XI 2007 w Kościerzynie), absolwent kierunku wychowania muzycznego Studium Nauczycielskiego w Poznaniu, a następnie Wyższej Szkoły Nauczycielskiej w Bydgoszczy. Od 1960 roku pracował w Liceum Pedagogicznym w Bytowie w charakterze nauczyciela śpiewu i gry na instrumencie. Wraz z uczniami gromadził teksty i melodie pieśni kaszubskich wystawiając w 1962 roku widowisko słowno – muzyczne „Wesele kaszubskie”. Dokonywał licznych nagrań odwiedzając mieszkańców wsi kaszubskich: Ugoszcz, Sominy, Brzeźno Szlacheckie, Osława Dąbrowa, Skwierawy, Płotowo, Lipusz, Rotembark i inne. Od 1965 roku Stanisław Kroskowski zostaje dyrygentem chóru ludowego w Studzienicach a następnie, od 1967 roku, organizatorem i dyrygentem Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Bytowska”oraz konsultantem Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Jasień”.

 

Roman Szyc

 

 

 

Antoni Sutowski

(ur. 27 IV 1931 w Warszawie, zm. 10 I 1987 w Szymankowie), kompozytor, działacz kulturalny, instruktor do spraw muzyki i folkloru w Wojewódzkim Domu Twórczości Ludowej w Gdańsku. Konsultant m. in. Zespołu Pieśni i Tańca „Kaszuby” z Kartuz, Zespołu Bazuny” z Leźna, „Hopowianie” z Hopowa. Przyjaźnił się z twórcą Zespołu Pieśni i Tańca „Kościerzyna” Stanisławem Kroskowskim, co zaowocowało m. in. napisną specjalnie dla „Kościerzyny” pieśnią „Hej, wietrze”.

 

 

Zygfryd Daszkowski

 

 

 

Bronisław Cesarz

(ur. 20 VIII 1929 w Lalkowych /k. Gdańska, zm. 22 VI 1989 w Gdańsku),

 

 

 

Bernard Szyc