Bernard Szyc

pobrany-plikBernard Szyc

Urodził się  10 maja 1969 r. w Staszowie, ale od 4 roku życia całe dzieciństwo  spędził w Kościerzynie.

Artystycznie kontynuował linię wyznaczoną przez Lubomira Szopińskiego, Władysława Szulca, Stanisława Kroskowskiego, Bronisława Cesarza i Romana Szyca. Jego ambicją było aby folklor kaszubski, często a niesłusznie lekceważony, mógł budzić szacunek i sympatię.

Był członkiem Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca „KOŚCIERZYNA” przez ponad 20 lat. Najpierw w zespole instrumentalnym (grał na diabelskich skrzypcach), potem jako tancerz. W latach 1990 – 2003 pełnił funkcję choreografa. Służył wiedzą i doświadczeniem choreograficznym, reżyserskim, muzycznym, aktorskim i pedagogicznym. Swą pracą i otwartością na każdą twórczą propozycję sprawił, że Zespół był oryginalny i miał wysoki poziom, a z występów wracał z poczuciem dobrze wypełnionej roli.

 

 

Absolwent Studium Wokalno – Aktorskiego im. D. Baduszkowej w Gdyni (1991). Student Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1995 – 1999). Student Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie (2006 – 2010). Solista Teatru Muzycznego w Gdyni, w zespole od 1991 r. Prowadzi działalność pedagogiczną w Państwowym Pedagogicznym Studium Wokalno – Aktorskim przy Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni.

 

2013 – 2014 pełniący  obowiązki Dyrektora Naczelnego

2014 – 2015 Konsultant Programowy

 

Od 2016 roku pełni funkcję Kierownika Artystycznego Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni.

 

Nagrody i odznaczenia:

  • Odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi
  • Dwukrotnie otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni
  • Nagroda Marszałka woj. Pomorskiego
  • Odznaczony Odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej